Ekonomi

Arjantin geri ödemeleri ertelemek için 65 milyar dolarlık borç takası başlattı

Ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Arjantin, Pazartesi günü 2024 yılında vadesi dolacak peso ve bazı dolara bağlı menkul kıymetleri hedefleyen önemli bir gönüllü borç takası başlattığını duyurdu. Bu hamle, ülke ekonomik zorluklarla boğuşurken borç geri ödemelerini ertelemeyi amaçlıyor.

Takas, toplam değeri yaklaşık 65 milyar dolar olan 15 farklı finansal aracı içeriyor. Hükümet mevcut borçlar karşılığında vadesi 2025’ten 2028’e uzanan enflasyona bağlı yeni enstrümanlar teklif ediyor.

Bir hükümet kaynağı, hem kamu hem de özel sektör kuruluşları tarafından tutulan bu takasa uygun menkul kıymetlerin toplam değerinin 64.86 milyar $’a denk gelen yaklaşık 55 trilyon Arjantin pesosu olduğunu açıkladı. Özellikle, bu vadelerin yaklaşık %70’i şu anda kamu sektörünün elinde bulunuyor.

Söz konusu borç takası için bugün başlayan açık arttırma süreci Salı akşamı sona erecek. Kabul edilen teklifler için uzlaşma Cuma günü gerçekleşecek.

Arjantin’in ekonomik görünümü önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Yeni seçilen Başkan Javier Milei, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için sıkı tasarruf tedbirleri ve maliyet düşürme stratejileri uyguluyor. Bu önlemler mali dengeyi iyileştirdi ancak büyümeyi ve ekonomik faaliyeti de yavaşlattı.

Tahıl üretimiyle tanınan ülke, %250’yi aşan enflasyon oranlarıyla karşı karşıya ve yoksulluk oranları %60’a yaklaşıyor. Buna ek olarak, merkez bankasının döviz rezervleri azalıyor ve hükümet zayıflayan pesoyu istikrara kavuşturmak için çok sayıda döviz kontrolü uyguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu